Zážitkové aktivity
Nabízíme projížďky na koních po historické oboře.
Turistické cíle v okolí
Hrad a zámek Horšovský Týn
V nedalekém Horšově stával již ve 12. století opevněný biskupský dvorec. Poté byl na skalnatém ostrohu v blízké kupecké osadě zvané Týn – později Horšovský - jedním z pražských biskupů vystavěn opevněný raně gotický hrad kastelového typu.
Po husitských válkách hrad přechází z církevních rukou do rukou světských feudálů. Jako jedni z prvních šlechtických rodů sem přicházejí Ronšperkové, páni z nedalekých Poběžovic. Okolo roku 1535 toto panství získal od nich do svého držení významný český rod pánů z Lobkovicz.
V roce 1623 panství koupil za nepatrný obnos jako levný pobělohorský konfiskát štýrský hrabě Maximilian Trauttmansdorff – císařský diplomat. Trauttmansdorffové vlastnili zámek více než 300 let až do roku 1945, kdy na základě Benešova dekretu správu nad ním převzal stát.
Hrad a zámek Horšovský Týn je cenný tím, že po renesanční přestavbě v 16. století nebyl již později přestavován, až na drobné úpravy na zadním nádvoří při poslední rekonstrukci na konci 19. století.
V roce 1996 byl celý areál pro svoji nesmírnou historickou hodnotu prohlášen Národní kulturní památkou. Dnes se zámek řadí k nejvíce zpřístupněným památkovým objektům u nás. V hlavní sezóně nabízí návštěvníkům čtyři návštěvnické okruhy s celkovou dobou prohlídky přes 4 hodiny.
Přilehlý zámecký park je o rozloze 40 ha.
Koupaliště a autokemp Podhájí
3 km jihozápadně od města se nachází přírodní koupaliště, chatová osada a autokemp Podhájí.
Horšov
Obec Horšov byla v majetku pražského biskupství a pochází z let 1182–1192. Tou dobou byla zdejší osada s tvrzí důležitým správním centrem celé oblasti. V období 60. let 14. století došlo k přestavbě původního kostela v gotickém slohu do podoby, kterou si objekt v zásadě uchoval dodnes. Jedním z nejcennějších dokladů přestavby kostela v gotickém slohu je unikátní krov nad presbyteriem. Konstrukce krovu je datována do roku 1363 a patří mezi nejstarší konstrukce tohoto druhu u gotických církevních staveb v Čechách. Poslední velká slohová přestavba kostela byla uskutečněna v období před rokem 1745. V 18. století byl prostor hřbitova při kostele Všech svatých opatřen kamennou ohradní zdí se vstupní bránou. K západnímu průčelí kostela byla přistavěna předsíň. Poslední větší stavební úpravou v 19. století byla rekonstrukce věžní báně a provedení nových vnějších omítek fasád kostela. V 90. letech 20. století převzal zcela zchátralý kostel Památkový ústav v Plzni. V období let 2001–2005 byla uskutečněna celková památková obnova areálu kostela a jeho hodnotného vnitřního zařízení.
Lovecký zámeček Annaburg
Lovecký zámeček v oborře u Horšova. Osmiboký barokní zámek, který nechali v 18. století postavit Trautmannsdorfové. Po dlouhých létech nezájmu o tuto stavbu zůstaly od 90. let minulého století, kdy se propadla střecha, jen trosky zarostlé stromy. Po rekonstrukci Střední odbornou školou Horšovský Týn se z něj stala opět významná dominanta okolí.
Cyklotrasa Přátelství
V roce 2001 byla otevřena cyklotrasa (pouze pěší, lyže) vedoucí z Horšovského Týna na hraniční přechod Švarcava a dále do německého města Nabburg. Délka trasy je cca 100 km.
Naučná stezka Sedmihoří a přírodní park
Sedmihoří je přírodní celek charakterizovaný vrchy, je poset žulovými balvany a porostlý hlubokými borovými lesy. Jméno získalo Sedmihoří po sedmi nejvýraznějších kopcích. Nejvýznamnější je trasa naučné stezky vedoucí z Miřkova. Při hlavní cestě z Miřkova do Darmyšle, která komplex Sedmihoří dělí na dvě části, spatříme těsně u cesty balvan zvaný „U Ručiček“. Na kameni jsou skutečně vytesány dvě proti sobě napřažené ruce a pod nimi vyryto „Willkommen“ s letopočtem 1766. U kamene se stýkají hranice domažlického a tachovského okresu. Celkem na 12 zastaveních (vysvětlujících tabulí) se dozvíme vše o naučné stezce (o historii, přírodě, vegetaci, osídlení, rybníkách, zvířeně aj.). Stezka je dlouhá 10 km. Na její projití je třeba přibližně 4 - 5 hodin.
Značená turistická trasa Horšovský Týn – Domažlice
Trasa začíná v centru města u kostela a lipovou alejí kolem kostela sv. Anny pokračuje do Podhájí. Odtud vede po zelené přes Kněžský vrch a Dolní Valdorf do Němčic. Dále pokračuje přes Dolní Baldov na rozcestí U Baldovské kaple a po žluté kolem rybníka do Domažlic.